Crazytech.pl - Technologia, Lifestyle - Jak przyśpieszyć buforowanie filmów

Jak przyśpieszyć buforowanie filmów? Tuningujemy Youtube

Pora na bardzo praktyczny wpis. Czy nie zauważyliście, że Youtube ostatnimi czasy jakby zwolnił ? Bardzo często zdarza się, że wideo nie odtwarza się płynnie, lub serwis automatycznie obniża jakość filmu. Powiem więcej – dzięki temu nowoczesnemu mechanizmowi udało mi się dowiedzieć, że istnieje taka „jakość” odtwarzania filmów jak 144 piksele! Co to, test z matematyki ? Mam sobie policzyć piksele ręcznie ? Nie pomagało nawet cierpliwe odczekanie aż film się zbuforuje – jak się potem okazało nie przypadkowo.

To tego wszystkiego dochodzi ten pojawiający się od czasu, do czasu wspaniały i mega irytujący komunikat:

Crazytech.pl - Technologia, Lifestyle - Jak przyśpieszyć buforowanie filmów

 

Pewnego wieczora złapałem się za głowę. Czy tak powinien działać największy na świecie serwis z filmami ? W czasach, kiedy producenci telewizorów szykują odtwarzanie w rozdzielczości 4K i wyższych ja nie mogę obejrzeć zwykłego filmiku w 720p HD !? Coś trzeba z tym zrobić.

Po zrobieniu małego dochodzenia i kilku testów udało mi się znaleźć kilka prostych, działających trików, dzięki którym efektywnie przyśpieszymy i poprawimy działanie całego serwisu Youtube.

 A więc jak przyśpieszyć buforowanie filmów ?

Krok pierwszy – nowoczesna przeglądarka

Można pomyśleć, że to oczywistość, ale faktem jest, że bez szybkiej i nowoczesnej przeglądarki stron nie ma co myśleć o płynnym działaniu video. Dlatego warto zadbać o najnowszą wersję zarówno przeglądarki jak i pluginów odpowiedzialnych za działanie video. Co polecam ?

Chrome, Firefox, Opera i Maxthon – to według mnie cztery obecnie najlepsze i najszybsze przeglądarki. Nie będę w tym wpisie bawić się w testy, czy szczegółowe porównania – to temat rzeka.

Sam używam Chromium (v32), czyli Google Chrome z czystym kodem źródłowym (bez jakichkolwiek zmian wprowadzonych przez Google) i bardzo sobie chwalę. Ciekawostką tutaj jest Maxthon, który osiąga najwyższy wynik (z wszystkich przeglądarek na rynku) w teście szybkości HTML5 http://html5test.com/. Trzeba przyznać, że przeglądarka rzeczywiście działa naprawdę błyskawicznie, możliwe, że najszybciej z wszystkich, które testowałem.

Generalnie, jeśli rozmawiamy o płynności działania filmików na Youtube, to wszystkie wymienione przeglądarki świetnie sobie radzą – również w kontekście zmian, które zastosujemy poniżej. Wybór optymalnej to już indywidualna sprawa.

Krok drugi – Youtube Center

No to zaczynamy konkretny tuning Youtube.

Większość naszych problemów rozwiązuje świetny dodatek do przeglądarki – Youtube Center.

Pobieramy go tutaj: http://userscripts.org/scripts/show/114002

Instalacja jest prosta. Jeśli używamy Firefoxa, Opery czy Maxthona – zwyczajnie klikamy w odpowiednią wersję naszego dodatku z powyższej strony i instalujemy prosto z repozytorium wtyczek. 

W przypadku Chrome musimy do sprawy podejść trochę inaczej. Plik dodatku ściągamy ręcznie (wersja dla Chrome). Następnie wchodzimy w zakładkę „Rozszerzenia” znajdującą się w „Narzędzia” i po prostu przenosimy nasz plik o nazwie YouTubeCenter.crx  na otwartą kartę rozszerzeń.

Crazytech.pl - Technologia, Lifestyle - Jak przyśpieszyć buforowanie filmów

 

Jak widać niżej – youtube center oficjalnie nie pojawia się w Chrome Web Store – widocznie Google nie lubi tego typu rozwiązań.

Crazytech.pl - Technologia, Lifestyle - Jak przyśpieszyć buforowanie filmów

Generalnie jest to dodatkowy panel, który pojawi się w prawym, górnym rogu strony Youtube. Zobaczymy tam całe mnóstwo mniej lub bardziej przydatnych opcji.

Nas najbardziej interesuje pole „Odtwarzanie DASH”. Funkcja ta domyślnie jest włączona i powoduje buforowanie video fragmentami. Oznacza to, że kolejny „bloczek” filmiku nigdy zostanie załadowany, dopóki nie jesteśmy blisko końcówki poprzedniego. To rozwiązanie naszej zagadki dlaczego filmik nie buforował się nigdy do końca. Opcję tą bezlitośnie wyłączamy.

Crazytech.pl - Technologia, Lifestyle - Jak przyśpieszyć buforowanie filmów

 

Rzekomo DASH poprawia sprawność buforowania przy szybszych połączeniach internetowych. Nie wiem od jakiej prędkości umownie zaczyna się szybki internet, ale przy moich 6 mb/s technologia ta zdecydowanie działa na minus.

Dodam tutaj, że po instalacji dodatku pewne opcje zostają automatycznie włączone. Np: zostają usunięte reklamy i adnotacje. Otrzymujemy również pewien tuning wyglądu Youtube. Pewnie nie wszystkim takie rozwiązania przypadną do gustu, także uczulam aby po instalacji przeglądnąć w szczególności dwie pierwsze zakładki opcji: Ogólne i Odtwarzacz.

Dociekliwym polecam pogrzebanie trochę w opcjach dodatku, bo z tego, co widziałem jest tam kilka całkiem fajnych funkcji i „przełączników”.

Krok 2 – HTML 5

Drugim sposobem na tuning naszego serwisu z filmikami jest domyślne włączenie HTML5 i tym samym całkowite zrezygnowanie z Flasha. Co prawda, jest to opcja eksperymentalna, która podobno może powodować problemy, ale ja po trzech tygodniach jej używania nie zauważyłem żadnych anomalii.

HTML5 włączamy tutaj: https://www.youtube.com/html5

Następnie w Youtube Center zmieniamy „Typ odtwarzacza” na HTML5. Dokładnie tak, jak zaznaczyłem na poprzednim obrazku. Na wszelki wypadek restartujemy przeglądarkę.

U mnie zabieg ten zauważalnie przyśpiesza działanie całego serwisu i w dodatku nie powoduje praktycznie żadnych problemów. Nic dziwnego – po odpaleniu filmiku w rozdzielczości 1080p mój Chromium zużywał o ponad 100 MB pamięci RAM mniej w stosunku do odtwarzania za pomocą flash’a. Użycie procesora też było niższe o kilka %. To wszystko może mieć znaczenie w przypadku starszych komputerów.

Zabieg testowałem na wszystkich wcześniej wymienionych przeglądarkach i było OK. Nie gwarantuję, że u was rezultat będzie taki sam, bo w dalszym ciągu jest to eksperymentalna funkcja. Mimo wszystko myślę, że warto spróbować, tym bardziej, że chodzą pogłoski mówiące o zmierzchu technologii flash. 

Po tych prostych zabiegach można spokojnie wrócić do bezstresowego korzystania z Youtube. Jeśli ktoś miał by jakieś problemy – chętnie pomogę. Nowe, ciekawe pomysły również są mile widziane.

 • Michael

  wie ktoś, gdzie szukać zmiany typu odtwarzacza w Mozilli 26 z YTCenter Beta? :/

  • http://www.crazytech.pl/ Crazytech_pl

   Nie jestem pewien, czy wiem to masz na myśli, ale chodzi Ci o powrót do standardowego trybu odtwarzania ? Jeszcze nie instalowałem wersji beta tego addonu.

 • LukiŚ

  Naprawdę działa! Dziękuję i polecam:)

  • http://www.crazytech.pl/ Crazytech_pl

   Nie ma sprawy. Fajnie, że nadal działa, bo czasami takie rozwiązania szybko tracą ważność :-)